Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.
Jak wybrać odpowiednią linę cumowniczą dla swojej łodzi
Liny cumownicze służą do bezpiecznego przytwierdzenia łodzi do pomostów, nabrzeży, przystani lub boi kotwicznych. Zawsze, gdy łódź nie jest używana, liny cumownicze zapewniają jej stabilne i bezpieczne cumowanie. Dlatego ważne jest, aby liny były w stanie niezawodnie utrzymać ciężar łodzi oraz charakteryzowały się wysoką jakością. Poniżej przedstawiamy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze lin cumowniczych.
Co wyróżnia dobrą linę cumowniczą?
Kluczową cechą dobrej liny cumowniczej jest wysoki stopień rozciągliwości. Jeśli lina cumownicza nie ma odpowiedniej elastyczności, ruchy łodzi spowodowane wiatrem i falami przenoszą całą siłę szarpnięć na knagi lub okucia, do których lina jest przymocowana. Dobra lina cumownicza absorbuje tę energię, co nie tylko zapobiega potencjalnym uszkodzeniom, ale także sprawia, że czas spędzony na zacumowanej łodzi jest bardziej komfortowy.
Ponadto lina cumownicza musi charakteryzować się dużą wytrzymałością na zerwanie, aby mogła zabezpieczyć łódź nawet w burzliwych warunkach pogodowych i przy silnej fali. Wymagana siła zrywania zależy od wielkości łodzi. Zaleca się, aby zawsze dobierać liny z zapasem wytrzymałości, ponieważ nawet niewielkie otarcia znacznie osłabiają linę, a istnieje wiele miejsc, gdzie może ona ulec przetarciu, takich jak krawędzie nabrzeża, mocowania polerów, itp. Dlatego liny cumownicze powinny być wytrzymałe.
Lina powinna również cechować się dobrą "pracą", to znaczy powinna zapewniać dobre ich zwijanie, wiązanie węzłów czy splatanie. Na koniec, odporność na promieniowanie UV jest bardzo ważna. Liny, które pozostają prawie cały czas na zewnątrz, nie powinny stawać się porowate ani kruche pod wpływem działania słońca.
Jaki materiał na liny cumownicze?
Najczęściej stosowane liny cumownicze wykonane są z poliestru, poliamidu (znanego również jako nylon) oraz polipropylenu. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady:
Poliester:
Poliamid (Nylon):
Polipropylen:
Do lin cumowniczych stosuje się trzy różne rodzaje konstrukcji lin: